Drewno Blog

Dowiedz się jeszcze więcej o kontrukcjach z drewna!

Co powinno znaleźć się w niewielkim warsztacie stolarskim?

Posted by on kw. 13, 2014

Co powinno znaleźć się w niewielkim warsztacie stolarskim?

Wiele osób rezygnuje z pracy w drewnie ze względu na ograniczenia przestrzenne, prawdziwe lub wyimaginowane. Prawda jest taka, że jesteś w stanie stworzyć we własnym garażu lub piwnicy sprawny, przestronny i przede wszystkim własny kąt do tworzenia amatorskich konstrukcji. Zobacz jakich narzędzi będziesz potrzebował do wyposażenia miejsca pracy.

Stół

Odpowiedni stół z mocowaniami to absolutnie niezbędny element każdego warsztatu. Upewnij się że wytrzyma ciężar oraz stoi solidnie na nogach, ponieważ od jego równowagi zależy precyzja twoich cięć.

Pilarka stołowa

Nawet w mniejszych pomieszczeniach powinno znaleźć się miejsce na ten sprzęt, ponieważ będzie niezbędny jeżeli zamierzasz przycinać precyzyjnie. Możesz zaopatrzyć się w wersję przenośną, jednak dla pewności i stabilności polecamy ci niewielki sprzęt stacjonarny. Najlepiej jeśli jest zaopatrzony w stół roboczy, pozwoli ci to na swobodne przycinanie i łatwe sprzątanie.

warsztat stolarski

Ukośnica do drewna

W momencie w którym wychodzisz poza kąty proste, otwiera się przed tobą nowy wymiar drewnianych konstrukcji. Dobrze jeśli wybierzesz model tnący w poprzek, najbardziej zwracaj jednak uwagę na wytrzymałość konstrukcji, wielkość ostrza i ilość obrotów. Na rynku znajdziesz także egzemplarze odciągające wióry, co znacznie ułatwi ci sprzątanie.

Pilarka tarczowa

Jedno z podstawowych narzędzi w obróbce drewna, dlatego zainwestuj w solidny, wysokiej jakości sprzęt. Najlepiej by posiadała zamontowaną lub doczepianą prowadnicę, jeśli planujesz obróbkę płyt i cienkiego drewna, możesz ją zastąpić wyrzynarką. Trzymaj ją koniecznie w należytym stanie i zawsze miej na podorędziu zapasowe tarcze. Wybierz model z ochronką przed drzazgami, aby upewnić się że nie stanie ci się krzywda.

Wiertarka stołowa

Oprócz wersji ręcznej (zakładamy że już ją masz) w twoim warsztacie powinno znaleźć się miejsce na urządzenie do precyzyjnego i powtarzalnego nawiercania. Upewnij się że posiada pewny zacisk i wysoki moment obrotowy. Jeżeli dysponujesz większą sumą, spróbuj zaopatrzyć się w model umożliwiający wiercenie w metalu, mając oczywiście na uwadze dalszy rozwój twojego warsztatu.

Stojaki

Nie zawsze będziesz pracował na małym i zgrabnym kawałku drewna, dlatego musisz być gotowy do zmiany miejsca pracy. Najlepiej jeśli twoje stojaki zapewnią nie tylko solidne podparcie i mocowanie, ale także możliwość łatwego przeniesienia.

Odkurzacz przemysłowy

Kontrola pyłu i trocin jest jednym z największych problemów podczas pracy w okolicy domu, nierzadko głównym argumentem za jego zamknięciem. Dlatego przygotuj się na sprzątanie bałaganu za pomocą odkurzacza, lub prewencji w postaci ochronnego ekranu. Wystarczy że podstawisz pod niego kosz lub pudło, a trociny same będą do niego wpadać.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pilarek i wiertarek, znajdziesz tam również wiele innych przydatnych dla twojego warsztatu narzędzi.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *