Drewno Blog

Dowiedz się jeszcze więcej o kontrukcjach z drewna!

Czy warto decydować się na balustradę drewnianą?

Posted by on kw. 3, 2014

Czy warto decydować się na balustradę drewnianą?

Drewno to naturalny i przyjazny człowiekowi materiał, który wnosi do domu odpowiedni klimat i styl. Dlatego balustrady drewniane nieprzerwanie cieszą się dużą popularnością w nowobudowanych obiektach.

Balustrada jest ważnym elementem w każdym budynku, który decyduje o bezpieczeństwie zarówno domowników, jak i gości. Jest również częścią wystroju domu, dlatego podczas podejmowania decyzji o rodzaju i kształcie balustrady powinno się brać pod uwagę charakter całego wnętrza.

Dekoracja

Kiedyś ten element miał być przede wszystkim funkcjonalny i nie martwiono się zbytnio o jego wygląd. Dziś dużo większą wagę przykłada się do walorów estetycznych i balustrady mają również zdobić. Drewno jest materiałem, który można łatwo formować, dlatego można wykonać z niego najróżniejsze kształty, które nabierają zupełnie innej formy i znaczenia. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań, jednak trzeba pamiętać, że balustrada prawidłowo zaprojektowana zapewni właściwy odbiór gabarytów pomieszczenia.

Balustrada wykonana z drewna to absolutna klasyka. Nie trzeba jednak decydować się na masywne, poręcze i słupki. Dzisiaj coraz częściej wykonuje się balustrady, które wyglądają „lekko” i posiadają wyszukane designerskie wzory.

balustrada w domu

Wytrzymałość

Mniej masywna konstrukcja nie obniża jednak bezpieczeństwa, bowiem balustrady – zarówno w domu, jak i na balkonie czy schodach zewnętrznych wspiera się na metalowej konstrukcji, która jest tak przymocowana, że w pełni zakrywa ją drewno.

Zgodnie z normami prawnymi, minimalna wysokość balustrady w domach jednorodzinnych wynosi 90 cm. Musi również mieć konstrukcję zdolną przenieść wymagane normy siłowe (czyli powinny utrzymać np. wpadającego na nie człowieka).

Konserwacja

Balustrada drewniana jest narażona jednak z biegiem czasu na ubytki i pęknięcia, dlatego trzeba co jakiś czas ją konserwować, szczególnie jeżeli znajduje się na zewnątrz i jest poddana działaniu czynników atmosferycznych. Drewno dużo łatwiej ulega również mechanicznym uszkodzeniom, które nie zawsze można uzupełnić lub zakryć. Trzeba bowiem pamiętać, że balustrada jest stale narażona na napięcia i wytrzymywanie dużych sił.

Są to niewątpliwie minusy stosowania drewna w balustradach. Jednak walory wizualne, jakie posiada drewno w pełni wynagradzają konieczność ciągłego monitorowania jego stanu.

1 Comment

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *