Drewno Blog

Dowiedz się jeszcze więcej o kontrukcjach z drewna!

Jak dbać o drewniane podłogi?

Posted by on wrz 2, 2016

Jak dbać o drewniane podłogi?

Podłogi wykonane z drewna – czy to z klepek parkietu, desek litych czy paneli wielowarstwowych – wyglądają znakomicie. Drewno zapewnia nie tylko elegancki efekt, ale również powoduje wrażenie przytulności, przez co pomieszczenia, w których wykonana jest posadzka z drewna, wydają się cieplejsze. Jednak aby podłoga prezentowała się znakomicie przez długi czas, należy umiejętnie o nią dbać.

Niestety podłogi drewniane nie są tak bezproblemowe w pielęgnacji, jak np. posadzki pokryte płytkami ceramicznymi. Do ich utrzymania w czystości nie wystarczy jedynie mop oraz woda z uniwersalnym środkiem czyszczącym. Jeśli chcesz, żeby drewno w Twoim domu wyglądało doskonale przez długi czas, musisz dołożyć starań do jego pielęgnacji.

Uwaga: drewno!

wood-1161201_1280

Stara zasada mówiąca, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, sprawdza się również w przypadku drewnianych podłóg. Chodzi przede wszystkim o właściwe użytkowanie tego typu powierzchni. Po podłogach drewnianych nie powinno się chodzić w butach, ponieważ drobinki żwiru oraz innych zanieczyszczeń działają na drewnianą powierzchnię prawie jak papier ścierny. Głębokie rysy i uszkodzenia mogą być trudne do usunięcia nawet w trakcie cyklinowania. Ponadto należy regularnie odkurzać powierzchnię.

Ostrożnie z kominkiem

Drewniana podłoga w salonie oraz tlący się kominek to sielankowy obrazek, kwintesencja przytulności. Jednak w takim zestawieniu należy odpowiednio zabezpieczyć posadzkę w pobliżu kominka – podczas dokładania drewna drobinki żaru mogą wypaść z paleniska i trwale uszkodzić podłogę. Jeśli nie wykończyłeś podłogi bezpośrednio przed kominkiem kaflami, miejsce to można zabezpieczyć np. szklaną taflą – zabezpieczy ona parkiet lub deski podłogowe, a nie obniży walorów dekoracyjnych aranżacji.

Pielęgnacja

Do pielęgnacji podłóg drewnianych należy stosować właściwe ku temu preparaty. Przede wszystkim musisz dopasować środek odpowiedni do powierzchni lakierowanych bądź olejowanych. W przypadku tych pierwszych regularne czyszczenie jest wystarczające – lakier tworzy na drewnie twardą powłokę, która jest znacznie bardziej odporna na zadrapania, niż drewno olejowane. W przypadku tego drugiego, raz na kwartał konieczne jest stosowanie środka konserwującego, który wzmocni wierzchnią warstwę drewna.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *