Drewno Blog

Dowiedz się jeszcze więcej o kontrukcjach z drewna!

Konserwacja elewacji z drewna

Posted by on mar 18, 2014

Konserwacja elewacji z drewna

Wielu decyduje się na elewacje z drewna myśląc, że materiał ten przetrwa bez skazy wiele lat. Nie do końca tak jest. Z drewna i owszem zbudować możemy niezwykle solidną konstrukcję na lata, należy jednak przy tym pamiętać o odpowiedniej konserwacji. Tylko odpowiednia opieka naszej drewnianej elewacji gwarantuje wiekowy rodowód.

Tak to już jest, że z drewnem należy postępować jak z obiektem naszej największej miłości. Kiedy będziemy się starać i dbać o łączące nas uczucie, miłość przetrwa na lata. Jeśli nie, wszystko umrze śmiercią naturalną. Identycznie jest z drewnem, zaniedbane zacznie szybko niszczeć, a niektóre uszkodzenia będą tak rozległe, że nic już nie pomoże.

Odpowiednia konserwacja elewacji drewnianej to przede wszystkim systematyczna impregnacja. Największą uwagę należy zwrócić na ścianę, która narażona jest na warunki atmosferyczne – zacinający deszcz, sypiący śnieg, porywisty wiatr. Kiedy zaczyna płowieć i szarzeć to znak, żeby przystąpić do odnowienia elewacji.

W takim wypadku musimy zaopatrzyć się w preparat do impregnacji zewnętrznej (o dużej wodoodporności). Najlepiej kupić taki sam, jak uprzednio podczas konserwacji, ale oczywiście nie jest to żaden wymóg.

Przed impregnacją powinniśmy odpowiednio przygotować ściany – umyć je z kurzu i brudu. Idealnie do tego nadaje się szare mydło czy nawet płyn do mycia naczyń. Pamiętajmy jednak, że po umyciu należy odczekać około 3 dni, żeby drewno należycie wyschło. Jeśli płyn czy mydło nie wystarczy, np. w miejscach większego zabrudzenia skorzystajmy z papieru ściernego. Ale uwaga, używajmy go delikatnie, bo możemy zniszczyć elewację (jeśli przesadzimy powstaną w takim miejscu jaśniejsze plamy).

Warto przypomnieć znane powiedzenie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, gdyż pasuje ono także do konserwacji elewacji z drewna. Lepiej raz na jakiś czas odnowić, by nie trzeba było sięgać po bardziej zaawansowane metody, włącznie z remontem całej elewacji. Podchodząc do tego poważnie możemy być pewni, że nasza drewniana elewacja, nasza miłość będzie wyglądać pięknie przez długie lata.

Po więcej zapraszamy tutaj.

1 Comment

  1. No właśnie zastanawiam się jak to jest z interwałami czasowymi jeśli chodzi o konieczność ponownej impregnacji elewacji z drewna? Ile są w stanie wytrzymać pierwotnie, ale ile po takim zabiegu? 3 lata?

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *