Drewno Blog

Dowiedz się jeszcze więcej o kontrukcjach z drewna!

Domy z bali i drewniane elewacje – jak je odnowić i odświeżyć?

Posted by on lip 22, 2016

Domy z bali i drewniane elewacje – jak je odnowić i odświeżyć?

Drewno to popularny surowiec do budowy domów oraz wykańczania powierzchni. Stosowany również jako oblicówka. Naturalny wygląd i świeży, charakterystyczny zapach, który unosi się przez długi czas po jego obróbce to podstawowe zalety wykorzystania tego surowca.

Drewno wrażliwe jest na działanie różnych czynników, aby przez długi okres cieszyło oko i spełniało swoje zadania powinno być regularnie odnawiane. Przyjęło się, że zarówno drewno konstrukcyjne, jak w przypadku domów z bali, i drewno okładzinowe wymaga odświeżenia co 3-5 lat. Co przyczynia się do niszczenia drewna? Największym wrogiem naturalnego surowca są wysokie bądź niskie temperatury, które wpływają na strukturę wewnątrz surowca, potocznie nazywaną „pracą drewna”.

Bardzo wysokie temperatury sprawiają, że drewno wysycha, a więc zmniejsza się jego objętość i powstają szczeliny. Przy niskich temperaturach, po wcześniejszych silnych opadach i nasączeniu drewna wodą może dochodzić do rozsadzania struktury wewnątrz. Spaliny, kwaśne deszcze, a także niektóre owady również przyczyniają się do niszczenia drewna. Jak samodzielnie odnowić drewno elewacji i konstrukcyjne? I jakie materiały i narzędzia będą niezbędne?

Prace nad odświeżeniem drewna należy rozpocząć od przygotowania odpowiednich narzędzi i kilku przydatnych środków, których użycie będzie stosowne w zależności od stanu zniszczenia surowca. W zasięgu ręki warto mieć lakier do drewna, lakierobejcę lub inny preparat do zabezpieczenia drewna przed słońcem i wodą bądź farbę. Z narzędzi z pewnością przydadzą się szpachelka, szlifierka z odpowiednim wkładem ściernym, arkusz drobnego papieru ściernego i pędzel. Pierwszy krok to zeszlifowanie warstwy wierzchniej, czyli starego lakieru czy farby z zanieczyszczeniami. Następnie oczyszczamy drewno z pyłu powstałego ze szlifowania. Warto zatrzymać nieco pyłu i wiórów, które mogą się przydać w następnym etapie pracy.

Dokładnie sprawdzamy powierzchnię, czy nie ma na niej szczelin. Jeśli pojawiły się widoczne szpary trzeba je zaszpachlować. Masę szpachlową utworzymy sami, mieszając wióry z niewielką ilością lakieru. Więcej informacji znajdziesz pod adresem http://domifikacje.pl/ Tak przygotowaną pastę wkładamy w szczelinę, a nadmiar ściągamy delikatnie szpachelką. Po wyschnięciu trzeba miejsce przetrzeć papierem ściernym, by wygładzić i wyrównać powierzchnię. Kolejną obowiązkową czynnością jest zabezpieczenie drewna przed wpływem szkodliwych warunków atmosferycznych. Do tego można zastosować specjalny preparat bądź lakier lub lakierobejcę. W przypadku znacznych uszczerbków w strukturze drewna trzeba będzie wymienić jego uszkodzone fragmenty na nowe.

Ciekawym tematem dotyczącym wykończenia wnętrz jest również malowanie, więcej w tym temacie tu.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *