Drewno Blog

Dowiedz się jeszcze więcej o kontrukcjach z drewna!

Materiały malarskie do powierzchni drewnianych

Posted by on kw. 4, 2014

Materiały malarskie do powierzchni drewnianych

Drewno jest klasycznym, eleganckim i nieustannie popularnym materiałem budowlanym i dekoracyjnym. Wykonane z niego przedmioty czy elementy konstrukcyjne domów możemy właściwie w każdej chwili odnowić i nadać im zupełnie inny wygląd. O tym, z jakich środków możemy skorzystać, piszemy poniżej.

Jeżeli chcemy odnowić drewniane elementy, możemy skorzystać z jednego z następujących produktów:

Olej do drewna – jest substancją ochronną, która wnika głęboko w pory drewna  i na drodze reakcji chemicznej z tlenem atmosferycznym powoli się utwardza. Proces ten jest jednak czasochłonny. Po zabiegu olejowania powierzchnia drewna jest błyszcząca, choć nie pozostawia on żadnej powłoki. Jeśli olejowane drewno narażone jest na działanie czynników mechanicznych, olej ulega ścieraniu. Dlatego też zabieg ten należy powtarzać co około pół roku.

Woski – produkt ten sprawdzi się w przypadku elementów drewnianych znajdujących się we wnętrzach i mało narażonych na działanie szkodliwych czynników mechanicznych. Warstwa wosku jest bowiem miękka i łatwo ulega ścieraniu. Przed nałożeniem wosku dekoracyjnego warto lekko przeszlifować malowaną powierzchnię, a po jego wyschnięciu należy ją wyszczotkować  w kierunku słojów, aby nadać jej połysk.

Bejca – jest stosowana do zabarwiania drewna wielokrotnie wcześniej przeszlifowanego. Występuje w postaci gotowej (na bazie rozpuszczalników) oraz w postaci proszku, który rozpuszcza się w wodzie. Wadą tych drugich jest jednak fakt, że włókna drewna pęcznieją i po zakończonym zabiegu jego powierzchnia znów jest szorstka. Po bejcowaniu można wykończyć drewno lakierem, lazurą, woskiem lub olejem.

drewniany budynek

Lakier – tworzy na powierzchni drewna grubą i twardą warstwę, co jest zasługą cząsteczek akrylu oraz sztucznych żywic w nim zawartych. Lakiery nie posiadają pigmentów, dlatego występują w formie bezbarwnej. Przeznaczone są zarówno do stosowania wewnątrz, jak i na zewnątrz. Posiadają bowiem wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych. Ich wadą jest jednak to, że mogą się łuszczyć.

Lazura – pozostawia na powierzchni drewna jedynie cienką powłokę (w przeciwieństwie do lakieru), umożliwia mu oddychanie, przy czym zachowuje widoczną i wyczuwalną naturalną strukturę drewna. Mimo iż warstwa lazury nie jest gruba i tak odporna na czynniki mechaniczne jak lakier, to zapewnia trwałą ochronę i nie podlega łuszczeniu. W przypadku, gdy wymaga odświeżenia, wystarczy tylko przetrzeć ją papierem ściernym, by powierzchnia stała się szorstka i ponownie pomalować. Za pomocą lazury możemy też nadać drewnu pożądaną barwę.

Photo credit: Nature form furniture / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0)

Photo credit: k.l.macke / Foter / CC BY-NC

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *