Drewno Blog

Dowiedz się jeszcze więcej o kontrukcjach z drewna!

Jaką boazerię wybrać?

Posted by on lut 12, 2016

Jaką boazerię wybrać?

Boazeria kiedyś świeciła triumfy w co drugim domu, obecnie powoli wraca do łask. Ale w wersji elewacyjnej.  Drewniane listewki montowane na konstrukcji nośnej nadają charakterystycznego klimatu w domu. Ważne jest aby montować listwy w odpowiednim rozmiarze. Powinny one być przynajmniej trzykrotnie szersze od szerokości listewki. Boazeria elewacyjna to inwestycja na lata, więc jeśli cenisz ponadczasowość okaże się strzałem w dziesiątkę.

Na zewnątrz poproszę

Boazeria, która ma służyć jako elewacja powinna być wykonana z wytrzymałych desek. Można sięgnąć po drewno sosnowe, modrzewiowe lub egzotyczne. Warto wybrać drewno, które jest odporne na warunki atmosferyczne i działanie szkodników, pleśni i grzybów. Warto zainwestować w sosnę skandynawską, cedr kanadyjski i inne gatunki egzotyczne. Jeśli nie stać Cię na dość drogie drewno egzotyczne, zainwestuj w drewno modyfikowane termicznie.

Szerokość i długość desek

W ofercie producentów elementów drewnianych znajdują się deski elewacyjne o różnych profilach. A to wynika w głównej mierze z kształtu deski. Mogą one zachodzić jedna na drugą lub być ukształtowane wrębem. Inne grubsze deski mogą być łączone w pióro. Wówczas profile są tak ukształtowane, aby tworzyły płaszczyznę, po której może bez trudu spływać woda. Wygodne są deski które nie mają ostrych kantów, ponieważ po takich trudniej spływa woda. Ich szerokość zazwyczaj wynosi około 15 cm. Zbyt szerokie mogą nieść za sobą niebezpieczeństwo. Boazeria elewacyjna może być krótsza lub dłuższa – zazwyczaj dobiera się długość deski do indywidualnych predyspozycji. Żaluzjowe elewacje mają inne proporcje niż tradycyjne deski – są grubsze i większe. Nie warto jednak kupować desek dłuższych niż  4 metry.

W pionie, poziomie czy pod kątem?

Boazeria elewacyjna może być położona poziomo, pionowo lub pod kątem. Przed podjęciem decyzji warto pamiętać o tym że drewno jest materiałem, który pracuje – rozszerza się lub kurczy pod wpływem wilgoci. Nie warto ich przybijać na ścisk i pozostawić kilka milimetrów odstępu, aby umożliwić drewnu pracę. Jeśli zdecydujesz się na układ poziomy, pamiętaj aby zamontować blaszane okapniki, które pomogą w odprowadzeniu wody.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *