Drewno Blog

Dowiedz się jeszcze więcej o kontrukcjach z drewna!

Czym olejować drewnianą podłogę?

Posted by on mar 18, 2014

Czym olejować drewnianą podłogę?

Drewniana podłoga, bez znaczenia w jakim miejscu się znajduje, zawsze wymaga zabezpieczenia. W takich sytuacjach dobrze sprawdza się tradycyjny lakier oraz olej do drewna. Olej sprawia, że podłoga będzie wyglądała świeżo, ciepło oraz osiągnie lepszy kolor.

 

Olejowanie podłogi jest bardzo ważnym celem nie tylko zabezpieczenia i zakonserwowania jej, ale przede wszystkim w celu wydobycia z drewna słojów i uwydatnienia koloru. Ponadto olej wzmacnia drewno od środka.  Co więcej, olej ma właściwości naprawiające podłogę, w miejscach gdzie znajdują się ubytki bądź podłoga jest mechanicznie uszkodzona.

 

Do drewna wybieramy odpowiedni olej, sprawdzając przedtem czy posadzka nadaje się do olejowania. Każdy rodzaj drewna jest dobry na olejowanie, ale nie każdy olej pasuje do każdego rodzaju drewna. Przed zakupem oleju wato też zapoznać się z informacjami zawartymi przez producenta na opakowaniu.

 

Popularne w sklepach są oleje rozpuszczalnikowe oraz oleje wodne. Pierwsze spełniają najlepszą funkcję na posadzkach najbardziej zużytych. Olej wodny z kolei wystarczy na posadzkę, która narażona jest na ścieranie. Pasuje też do podłóg zużytych za pomocą normalnego użytkowania. Przy olejowaniu możliwa jest też zmiana barwy drewna, jeżeli dodamy do oleju pigment.

 

 Etapy olejowania:

 

– oczyszczenie posadzki z kurzu i innych zanieczyszczeń,

– zeszlifowanie lakieru do surowego drewna

 

 Olejowanie na zimno lub na gorąco

 

Przystępując do olejowania na zimno należy zaopatrzyć się w:  płaski pędzel, wałek sznurkowy bądź welurowy lub szpachlę do nakładania oleju.

I działamy… Olej rozprowadzamy równomiernie, a co pół godziny wykonujemy ruchy okrężne celem polerowania

Olejowanie na gorąco jest z kolei procesem trudniejszym, wymagającym użycia wysokiej około 80 stopni temperatury, po czym podłoga schnie dłużej niż przy olejowaniu zimnym. Wiele zależy też od rodzaju i gatunku drewna, który został poddany zabiegowi, który ma różne czasy i temperatury wysychania. Ważne jest, aby pamiętać, że po połowie roku od olejowania, każdy producent zaleca wcieranie w podłogę specjalnego preparatu celem zabezpieczenia i przedłużenia trwałości podłogi.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *