Drewno Blog

Dowiedz się jeszcze więcej o kontrukcjach z drewna!

Czy warto wybrać boazerię elewacyjną?

Posted by on lut 12, 2016

Czy warto wybrać boazerię elewacyjną?

Do tej pory nie było problemu z wyborem elewacji dla domu. W pewnym momencie pojawiła się moda na użycie klinkieru na części elewacji lub jej całości. Obecnie coraz bardziej popularna staje się deska elewacyjna – czyli boazeria.

Jeżeli deski elewacyjne odpowiednio się zabezpieczy oraz zapewni należytą wentylację będziemy się mogli cieszyć niepowtarzalnym wyglądem naszego domu przez wiele lat. Jeżeli decydujemy się na deski elewacyjne do wyboru mamy modrzew, sosnę, a także drewno egzotyczne.

Na lokalnym rynku producenci desek oferują wiele rodzajów o różnych profilach. Oferowana grubość danego profilu zależy także od kształtu. Najcieńsze spotykane elementy to te, gdzie deska zachodzi jedna na drugą – wówczas można spotkać się z elementami po 15 milimetrów. Szerokość desek elewacyjnych najczęściej wynosi kilkanaście centymetrów – nawet do 15 centymetrów. Deski nie powinny być zbyt szerokie – wówczas może dojść do skręcenia desek.

Długość desek powinna być dopasowana do potrzeb danej elewacji. Wśród drewnianej elewacji popularne są profile żaluzjowe – posiadają one nieco inne proporcje niż ogólnodostępne tradycyjne deski. Profile żaluzjowe są nieco grubsze oraz zdecydowanie węższe niż te tradycyjne. Długość desek także jest bardzo różna – może ona dojść nawet do 6 metrów. Standardowo jednak odcinki posiadają długość 4 metrów.

Decydując się na elewację z drewna należy pamiętać o jej konserwacji. Część dostępnych desek na rynku jest zaimpregnowana metodą ciśnieniową oraz malowana bezpośrednio przez producentów. Część desek dostępnych na rynku trzeba samemu zaimpregnować. Zabieg konserwacji elewacji należy co jakiś czas powtarzać. Jest jeden rodzaj drewna, którego nie trzeba zabezpieczać – cedr czerwony, rodzaj tego drewna posiada naturalne oleje chroniące je przed mikroorganizmami.

Decydując się na elewacje z drewna należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim należy pamiętać o systematycznym jej odnawianiu. Dodatkowo możemy użyć desek elewacyjnych na całym domu, lub też w kilku jego miejscach. Od nas samych zależy jak skonfigurujemy nasz projekt i wizje. Więcej można znaleźć w Castoramie.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *