Drewno Blog

Dowiedz się jeszcze więcej o kontrukcjach z drewna!

O czym warto wiedzieć decydując się na elewację drewnianą

Posted by on mar 31, 2014

O czym warto wiedzieć decydując się na elewację drewnianą

Zewnętrzne wykończenie domu drewnem to marzenie wielu osób, które dzisiaj przeżywa swój renesans. Elewacja prezentuje się okazale, jednak przy wyborze materiału warto wiedzieć o niektórych istotnych kwestiach, aby drewno nie okazało się z czasem naszym utrapieniem. Ważna jest także sama technika położenia desek, ponieważ różne rozwiązania, decydują o odmiennej wytrzymałości.

Materiał

Obróbka drewna nie wymaga wysokich nakładów energii i jest możliwa przy użyciu prostych narzędzi. Dodatkowym atutem jest to, że drewno izoluje zarówno przez wysoką, jak i niską temperaturą. W domach wykończonych drewnem następuje również naturalna wentylacja, co czyni z nich budynki pasywne.

Jednym z lepszych gatunków drewna do użycia w elewacji jest świerk skandynawski. Jest bardzo jasny i dlatego przed zastosowaniem konieczne jest jego pomalowanie, aby ograniczyć negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Rozwiązaniem są specjalne oleje i farby do drewna.

Innym rodzajem drewna, często stosowanym, jest modrzew syberyjski, który przez swoje naturalne właściwości, można pozostawić w postaci naturalnej i nie jest konieczne jego malowanie. Słońce, wiatr i deszcz sprawią, że z czasem czerwono-brązowe drewno modrzewia zmieni swoją naturalną barwę na srebrzysto-szarą.

Oba gatunki rosną w surowym klimacie i mają małe przyrosty roczne, dzięki czemu doskonale nadają się do produkcji elewacji drewnianych.

elewacja z drewna

Technika

Jedną z technik, za pomocą której można zbudować dom z drewna, jest budowa szkieletowa. Zgodnie z normami i zasadami rzemiosła ciesielskiego do zewnętrznego wykończenia domu należy stosować deski profilowane o grubości co najmniej 18 mm i szerokości nie większej niż 200 mm.

Drewniane konstrukcje są bardzo wytrzymałe, jeżeli przestrzega się wskazówek dotyczących ich budowy – optymalne wysunięcie dachu, odległość szalunku od ziemi w celu ochrony przed odpryskiwaniem wody (nie mniej niż 30 cm) oraz układanie profili w taki sposób, aby chronić miejsca szczególnie narażone na kontakt z wodą (np. miejsca łączenia elementów)

Pod konstrukcją należy zostawić co najmniej 2 cm wolnej przestrzeni, co ułatwi cyrkulację powietrza i obsychanie drewna. To sprawi, że nie będzie konieczna jego chemiczna ochrona.

Ważne jest także zastosowanie termoizolacji, co znacznie obniży koszty ogrzewania budynku.

Nie jest jednak tajemnicą, że drewno nie jest materiałem tak trwałym, jak np. beton czy cegła, dlatego warto pamiętać o odpowiedniej konserwacji, o której można przeczytać w tym miejscu. Z  czasem nie obejdzie się również bez remontu, ale o tym mówi artykuł pod tym linkiem.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *