Jak przygotować drewno do malowania?
Drewno jest zarówno materiałem budowlanym, jak i wykończeniowym. Stosuje się je z powodzeniem wewnątrz budynków, ale i na zewnątrz, dzięki czemu jest bardzo uniwersalne. Jednak z czasem drewniane elementy tracą swój urok i wymagają odświeżenia. Radzimy, jak przygotować je do powtórnego malowania.
Bez względu na to, co chcemy pomalować, zawsze rozpoczynamy od odpowiedniego przygotowania malowanej powierzchni. Drewno nie jest w tym wypadku wyjątkiem-aby malowanie było trwałe, powierzchnia drewniana powinna zostać dokładnie oczyszczona, odtłuszczona oraz wysuszona.
Czyszczenie mechaniczne
Zanim zabierzemy się za malowanie drewna, powinniśmy konieczne usunąć z niego wszelkie zanieczyszczenia-starą farbę, lakier, wosk itp. W efekcie powinniśmy otrzymać naturale drewno – takie, jakim było, zanim zostało pokryte wymienionymi wyżej substancjami. Jeżeli stara farba lub klakier są suche i spękane, możemy usunąć je za pomocą papieru ściernego albo szczotki o sztywnym włosiu. Pamiętajmy, aby zachować ostrożność, gdyż łatwo w ten sposób uszkodzić drewno.
Czyszczenie chemiczne
Trudno schodzące fragmenty starych środków możemy usunąć przy zastosowaniu środków chemicznych, tzw. zmywaczy. Wystarczy nanieść zmywacz na starą warstwę farby, a po kilkunastu minutach usunąć ją szpachelką. Farba będzie zmiękczona i łatwo zejdzie z powierzchni drewna. Taką powierzchnię przemywamy roztworem mydła malarskiego, po czym płuczemy letnia wodą. Jeśli chcemy usunąć wosk lub olej, możemy skorzystać z rozpuszczalnika, który należy wetrzeć w drewno np. szczotką, a po kilkunastu minutach zmyć nawilżoną gąbka. Aby uniknąć niepożądanych konsekwencji, należy najpierw sprawdzić działanie środka chemicznego na niewielkim fragmencie drewna!
Czyszczenie termiczne
W przypadku tej metody wykorzystujemy opalarkę do drewna– opalamy stare płaty farby, po czym zeskrobujemy je szpachelką. Pamiętajmy, by zachować tu szczególną ostrożność i nie dopuścić do zapalenia się drewna!
Omówione wyżej sposoby możemy wykorzystać do renowacji elementów drewnianych znajdujących się wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz (np. do elewacji). Po wykonaniu opisanych czynności ewentualne ubytki czy uszkodzenia wypełniamy szpachlówką do drewna zbliżoną kolorystycznie do jego naturalnego koloru. Uzupełnione powierzchnie wygładzamy i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia, by na końcu wygładzić je papierem ściernym i odkurzyć. Tak przygotowane drewno powinniśmy zabezpieczyć jeszcze środkiem gruntującym i możemy przystępować do malowania.
Foto:Photo credit: magro_kr / Foter / CC BY-NC-ND
Foto: Photo credit: seier+seier / Foter / CC BY