Drewno Blog

Dowiedz się jeszcze więcej o kontrukcjach z drewna!

Zalety i wady podłóg drewnianych

Posted by on lis 9, 2015

Zalety i wady podłóg drewnianych

Podłoga, między innymi ze względu na zajmowaną powierzchnię, stanowi ważne tło dla każdej aranżacji. Niezmiennie od lat bardzo dużą popularnością cieszą się podłogi drewniane, które są cenione przede wszystkim za trwałość oraz efektowny wygląd. Jednak podobnie jak każde inne rozwiązanie, mają zarówno swoje zalety, jak i wady.

Parkiet czy deski?

Podstawowy podział podłóg drewnianych wyróżnia dwa rodzaje: parkiet oraz deski. Parkiet najczęściej łączy się na pióro lub wpust. Wbrew powszechnej opinii, parkiet doskonale sprawdza się także na stosunkowo niewielkich powierzchniach.

Deski natomiast tradycyjnie kładzie się na legarach. Obecnie dostępne, nowoczesne deski zazwyczaj mają pod spodem specjalne rowki, które poprawiają wentylację posadzki, przez co są mniej narażone na odkształcanie. Warto jednak zapamiętać, że pod deskę warto położyć dodatkową izolację akustyczną.

Zalety podłóg drewnianych

Głównym atutem tego rodzaju podłóg jest ich trwałość, wytrzymałość i dekoracyjny wygląd. Co ważne, lite drewno jest dobrym izolatorem termicznym i nie uczula. Podłogi drewniane można też wielokrotnie cyklinować i lakierować, a po każdym z takim zabiegów wyglądają one jak nowe.

Podłogi drewniane świetnie sprawdzają się w klasycznych, rustykalnych wnętrzach, lecz z powodzeniem wykorzystywane są także w łazienkach, a niektóre odmiany nawet w pomieszczeniach przemysłowych.

Wady podłóg drewnianych

Wśród największych wad podłóg drewnianych wymienia się przede wszystkim słabą izolację akustyczną, przez co konieczne okazać się może położenie dywanu. Jeśli jednak wolelibyśmy tego uniknąć, pod podłogę możemy położyć warstwę izolacyjną.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że pod deskami nie montuje się ogrzewania podłogowego. Po pierwsze drewno jest dobrym izolatorem termicznym, a po drugie, wówczas istnieje ryzyko wypaczenia się podłogi.

Warto też pamiętać, że układanie podłóg drewnianych wymaga doświadczenia, więc w tym przypadku dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy fachowców.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *